Бережіть рослини-ефемери і рослини-ефемероїди.

Навесні після довгого зимового спокою оживають дерева, кущі, трави. Заграли сріблом свого опушення котики верб, під вітром загойдалися сережки ліщини, і легкою хмаркою пливе у повітрі її пилок. Минуло кілька днів, як зійшов сніг, а на пагорбах вже з’явилися золотисті суцвіття мати-й-мачухи. Поки дерева не вкрилися листям, а на луках не піднялися густі трави, розцвітають первоцвіти.

Перші весняні рослини – ефемероїди (від грецьких слів «ephemeros» і «eidos» - схожі на ефемери) мають підземні стебла – цибулини, бульби, кореневища, які є справжніми коморами поживних речовин. Це дає їм змогу дуже швидко розвиватися навесні. Світлолюбні і вологолюбні, вони спішать відцвісти і дати насіння до настання посухи і пригнічення їх іншими рослинами. Потім у рослин надземна частина засихає, а підземна, маючи запас поживних речовин, перебуває в стані спокою до наступної весни, захищена від літньої спеки і зимових холодів. Це багаторічні рослини з короткою щорічною вегетацією (тюльпани, нарциси, іриси).

З настанням стійкої погоди, можна побачити дрібненькі, 3-5 см заввишки, рослинки. Вони з’являються у великій кількості, займаючи більші чи менші ділянки. На весь цикл розвитку – від сходів до зрілого насіння – цим рослинам потрібно всього 2-3 тижні. Називаються вони ефемери (від грецького слова «ephemeros» - одноденний, короткочасний). Це такі однорічні рослини як реп’яшок, мишачий хвіст, крупка тощо.

Ранньовесняними трав’янистими рослинами називають підсніжники, бо вони починають розвиватися ще під снігом. Якщо після першого тепла настає похолодання, воно не спричинить їм шкоди, бо у клітинах цих рослин містяться концентровані розчини поживних речовин, які замерзають при температурі значно нижчій 0◦С. Густе опушення рослин, закривання квіток разом з чашолистиками на ніч сприяють збереженню тепла.

Спостерігаючи розвиток ранньовесняних рослин, можна помітити певну послідовність: цвітіння починається дуже рано, відразу після танення снігу ( а деякі рослини виносять свою квітку і крізь сніг) і продовжується всю весну. Одні рослини відцвітають, інші зацвітають. У одних спочатку з’являються квітки, а потім листки (мати-й-мачуха), у других розвиток листків і цвітіння відбуваються одночасно (проліски), а треті цвітуть після того, як розвинуться вегетативні органи (горицвіт).

Яскраві весняні квіти не залишаються непоміченими. І от уже в руках «любителів» природи букетики з квіток підсніжників, медунки, рясту. Знищуючи надземну частину, вони завдають рослині шкоди – без листків вона не зможе відновити запас поживних речовин у своїх підземних цибулинах, бульбах, вони виснажуються. У наступному році весняний килим не буде вже таким багатим. Ще більшої шкоди завдають ті, хто викопує рослини разом з підземними частинами, зменшуючи природні запаси, призводячи до непоправних втрат. А ще більшої шкоди завдає нищівне вирубування дерев лісу, під покривом яких ростуть і розвиваються ранньоквітучі весняні рослини. Вирубавши дерева, людина оголила місцезростання трав’яного покриву, змінилися умови навколишнього середовища, а саме вологість, температурний режим, сонячний режим, повітряний режим. Це і призводить до зникнення рослинного покриву, в тому числі і первоцвітів.

Поки що не всім рослинам загрожує загибель, деякі з них дуже поширені в природі. Але є види рослин з досить обмеженим місцезростаннями – їх називають ендемічними (від грецького «endemos» - місцевий). Трапляються вони тільки в певній обмеженій області, місцевості.

Кожний вид чимось цінний, і якщо не сьогодні, то в майбутньому наука може відкрити його корисні властивості. А він може загинути, якщо непродумано проводити меліоративні роботи, безконтрольно вирубувати ліси, неправильно застосовувати отрутохімікати тощо. У приміських зонах природі завдають шкоди ті люди, що визбирують квіти, руйнують автомашинами рослинний покрив. Рослини втрачають свою здатність самопоновлюватись у попередніх кількостях. Усе менше стає рослин з гарними квітками, особливо тих, що цвітуть весною. Рідкісними стали проліска дволиста, сон-трава, підсніжник звичайний, шафран Гейфеля тощо.

Так, в рамках Тижня захисту первоцвітів 28 березня 2017 року проведено навчально-пізнавальну екскурсію на тему «Ранньоквітучі рослини підзамкової гори» у с. Кам’яниця Ужгородського району, яка проходила по екскурсійному маршруту з такими зупинками: «Вулканічний туф»; Феномайданчик «Ранньоквітучі рослини підзамкової гори»; «Невицький замок»; «Відпочинок біля вогнища»; «Джерело»; «Гребля».

На екскурсії побували юннати гуртків «Юні користувачі ПК», «Народна іграшка» із керівником гуртків Біляк О.В.

На маршруті юннати познайомились із історією появи вулканічного стовпа, доторкнулися до нього для того, щоб відчути енергію Землі, пофотографувались на його фоні. Під час проходження ділянки із первоцвітами юннати побачили розквітлі первоцвіти такі як проліска дволиста, ряст порожнистий, анемона дібровна, анемона жовтецева, зубниця залозиста, проліска звичайна, зірочки малі, мати-й-мачуха, ведмежа цибуля (черемша), скополія карніолійська, занесена до Червоної книги України. Не побачили юннати тільки один вид рослин-первоцвітів – петрів хрест, який є рослиною – паразитом, також занесений до Червоної книги України. Очевидно, рожеві квітконоси петріва хреста були зірвані туристами і в цьому році їх не було видно.

На оглядовій площадці Невицького замку юннати з цікавістю слухали історію замку та бувальщини, які дійшли до нашого часу. Пообідавши печеною картоплею із салом, учасники екскурсії спустилися до підніжжя гори. де знаходиться джерело із природною чистою гірською водою. Досхочу напившись води, діти попрямували до останньої зупинки – «Гребля», де наш екскурсійний маршрут закінчився. Задоволені та оздоровлені діти поверталися до Ужгороду.

Сподіваємось, що учасники екскурсії прониклися почуттям бережливого відношення до перших провісників весни. Ми хочемо надіятися, що отримана інформація про рослини-ефемероїди і ефемери краю допоможе формуванню екологічного світогляду та екологічної культури наших вихованців.

Тож, не зривайте первоцвіти!

/Files/images/vbu/IMG_20170328_105905.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_111628.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_113202.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_113210.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_113403.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_134351.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_140836.jpg/Files/images/vbu/IMG_20170328_164147.jpg

Година милування першоцвітами ботанічного саду УжНУ

29 березня 2017 року юннати гуртків «Юні користувачі ПК» та «Народна іграшка» разом із своїм керівником гуртків Біляк О.В. побували на екскурсії у ботанічному саду УжНУ. Тема екскурсії - «Первоцвіти ботанічного саду». Так як в ЗОЕНЦ проходить тиждень захисту первоцвітів, то знайомство із ранньоквітучими рослинами ботсаду є для нас, юних натуралістів, дуже актуальним, так як щорічно за лютий-березень в Україні знищують до 20 млн. першоцвітів. З них 60% підсніжників, 30% шафранів, 5% білоцвіту, 5% сон-трави, цикламенів, пролісок. Під час екскурсії юннати познайомились із тими первоцвітами, яких не було на підзамковій горі у Невицькому. Це такі рослини як рябчик шахматний, печіночниця, морозник, шафран Гейфеля, первоцвіт весняний, примула тощо. Не оминули ми своєю увагою і оранжерею ботсаду, в якій зібрано велику колекцію рослин із різних куточків світу. Особливо нас вразила своїм квітуванням камелія.

Після тематичної екскурсії юннати ще заглянули на виставку екзотичних рептилій, комах, риб, ссавців, де побачили таких тварин як удав звичайний, ігуана зелена, чорний деревний дракон, еублефар, агама бородата, гекон токкі, палочники, павуки-птахоїди, кажани, піранії, цихлазоми, барбуси тощо.

Цей день запам’ятається нам надовго, так як ми побачили який різноманітний світ тварин і рослин не тільки нашого краю, а й планети в цілому.

Тож, давайте берегти цю красу для наших майбутніх поколінь, щоб вони також могли милуватися цими видами рослин і тварин, якими милуємося ми зараз!

Методист відділу екології та природоохоронної роботи Трацевська Л.М.

/Files/images/botsad/IMG_20170330_115253.jpg/Files/images/botsad/IMG_20170330_111914.jpg/Files/images/botsad/IMG_20170330_113524.jpg/Files/images/botsad/IMG_20170330_115727.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 1484