День пам’яті Героїв Крут

З метою виховання у громадян, особливо молоді, поваги до історичного минулого українського народу та вічна пам’ять героїчної загибелі юнаків у бою під Крутами, виданий Указ Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15 /07, який відзначається 29- го січня.

Під Крутами бій, під Крутами кров…

Про давню трагедію згадаю знов.

Під Крутами смерть, під Крутами плач…

І кулю у серце націлив палач.

Під Крутами юність, під Крутами сум.

Над життям юнацьким надруга і глум.

Під Крутами розум і нації цвіт.

А хто за цей злочин дасть нам отвіт?...

/Files/images/orgmas1/85853460.jpg

29 січня Україна вшановує День пам’яті Героїв Крут. Майже 100 років тому молоді захисники щойно посталої Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва відбувся бій між 5-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ма київськими студентами.

Бій тривав 5 годин. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на декілька днів.

/Files/images/orgmas1/208467.jpg

Бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на чотири дні. Таким чином добровольці утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.

Минуло майже сто років, а ми, українці і знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв…

Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.

На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш „Пам'яті тридцяти”.

/Files/images/orgmas1/images.jpg

ПАМ'ЯТИ ТРИДЦЯТИ

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.

Музей розкриває героїчну подію української військової історії – бій під Крутами, який відбувся у січні 1918 року.

/Files/images/orgmas1/Image00025-1.jpg

Автор меморіалу, Анатолій Гайдамака, представив пам’ятник як насипаний пагорб заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону. Червона колона нагадує про подібні колони Київського Університету, звідки були більшість студентів, що загинули під Крутами. Біля підніжжя пагорба побудована капличка, а поруч із пам’ятником викопане озеро у формі хреста. Музейна експозиція складається з залізничної платформи та 4-х залів-вагонів, які стилізовані зовні під вагони тих часів.

27 січня 2017 року в Закарпатському обласному еколого-натуралістичному центрі проведено з юннатами годину спілкування до відзначення в Україні Дня пам’яті Героїв Крут.

Вихованцям було продемонстровано науково-повчальну презентацію про Битву під Крутами, а також документальний відеофільм „Захист української держави 29 січня 1918 рік. Бій під Крутами”.

/Files/images/orgmas1/PA304965.JPG/Files/images/orgmas1/PA304968.JPG

Бій став символом боротьби за свободу і незалежність українського народу. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, — та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крут, намагаючись протистояти просуванню до Києва окупаційної армії Муравйова, незалежність України.

/Files/images/orgmas1/12541079_494068027431293_8506155857294514703_n.jpg

Цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.

Підготувала: методист відділу

організаційно-масової роботи

Оксана Кремінь

Кiлькiсть переглядiв: 819