Всеукраїнський семінар-тренінг для координаторів програми GLOBE на Закарпатті

2015-06-03

Закарпатський мальовничий, оспіваний край,

Двері гостинно для всіх відчиняє,

З рідних полів запашний коровай

Програмою Globe всіх нас він єднає!

Відповідно до плану навчальних семінарів педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів на 2015 рік, з 03 до 05 червня 2015 року у Закарпатській області Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді спільно з Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді проводився Всеукраїнський семінар-тренінг для координаторів програми GLOBE в Україні.

GLOBE – „Глобальне вивчення та спостереження з метою поліпшення довкілля” – це міжнародний практичний науково-освітній проект, який об’єднує зусилля учнів, учителів і вчених-дослідників, спрямовані на отримання додаткової інформації про навколишнє середовище шляхом збору даних і проведення спостережень. GLOBE надає можливість дітям навчатися через проведення власних наукових спостережень за навколишнім середовищем, підготовці звітів, внесенні отриманих даних на сайт та подальше використання свої даних та даних інших шкіл для співпраці з вченими та школярами з усього світу.

На сьогодні до програми GLOBE приєдналися 122 країни. Мережа GLOBE нараховує більше 27 000 шкіл, 20 000 вчителів, які зробили майже 125 000 000 вимірювань, що доступні на сайті.

Основною метою зустрічі було поширення найкращих практик розвитку програми GLOBE між учасниками, визначення планів та пріоритетів на 2015-2016 рр., підвищення професійного рівня вчителів GLOBE через участь у навчальних тренінгах, створенні світової спільноти учнів, вчителів, науковців та громадян для кращого розуміння, підтримання і покращення середовища Землі на локальному, регіональному та глобальному рівнях.

Учасниками семінару-тренінгу стали 16 педагогів з різних областей України, зокрема: Сумської, Тернопільської, Одеської, Чернівецької, Чернігівської, Івано-Франківської, Рівненської, Житомирської, Вінницької, Закарпатської та м. Києва.

За доброю традицією урочисте відкриття розпочалося виступом методиста Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді – Пустільнік Н.В., та директора Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді – Геревича О.В. Юннати екоцентру: Готра Зоя, Субота Аніта, Гришина Інна, вихованки гуртка „Юні користувачі персонального комп’ютера” керівник Біляк О.В.; Селешій Вікторія, вихованка гуртка „Юні екологи” керівник Поган О.В.; під керівництвом Поган О.В. продемонстрували гостям сценку на природоохоронну тематику „Планета Земля”. З музичним вітанням для присутніх виступила Сандра Глеба, вихованка гуртка „Фотонатуралісти”, керівник Товт Ю.С.

Для гостей свято продовжилось безпосереднім знайомством з екоцентром. Спочатку гості побували у живому куточку та пташнику, познайомились з його мешканцями, а далі відвідали навчально-декоративну водойму, навчально-дослідну земельну ділянку, юннатівську пасіку, відеостудію „Дивосвіт”, пост спостережень за станом атмосферного повітря, лабораторію комплексних досліджень, творчими лабораторіями та навчальними кабінетами.

У рамках семінару-тренінгу були проведені практичні заняття, щорічне звітування представників координаторів програми GLOBE в областях, навчально-пізнавальні екскурсії, обговорення планів щодо розвитку програми в Україні, творчі зустрічі з провідними вченими, обмін досвідом роботи.

Першого дня згідно програми відбувся вебінар з головним директором програми GLOBE Т.Морфі., щорічне звітування координаторів про роботу за минулий рік програми в областях.

Під час навчального тренінгу: Методика проведення польових вимірювань для дослідження та характеристики ґрунту, який проводила Кишко К.М. доцент кафедри генетики, фізіології рослин і мікробіології ДВНЗ „Ужгородський національний університет” учасники ознайомились з найбільш поширеними типами ґрунтів Закарпаття, їх характеристиками, зробили опис ґрунтового профілю за морфологічними ознаками на території ЗОЕНЦ.

Знайомство з роботою поста спостережень за станом атмосферного повітря Закарпатського Гідрометцентру провів Лобко В.Ю., заступник голови ЛСЗСЗАП який показав прилади, за допомогою яких проводиться визначення вмісту CO2, NO, SO2, формальдегіду та вмісту більше восьми важких металів у повітрі.

Навчальний тренінг „Методика проведення гідробіологічних досліджень” проводився на базі Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса. Осійський Е.Й., начальник відділу водних ресурсів, обліку використання вод та моніторингу довкілля ознайомив учасників з роботою управління в галузі використання, охорони та відтворення водних ресурсів.

Мирочник Т.Н., начальник відділу техногенно-екологічної безпеки та протипаводкового захиступоказала на практиці як проводиться збір параметричних даних і завдяки автоматизації виводиться на екран диспетчера.

Програмою другого дня передбачалась робота на природоохоронній території. З цією метою учасники семінару-тренінгу відвідали „Музей нарцису” Карпатського біосферного заповідника, ознайомились з унікальною візитівкою Закарпаття – Долиною нарцисів, де безпосередньо проходив навчальний тренінг „Методика проведення польових досліджень”. Після чого, педагоги ознайомились з роботою Хустської філії ЗОЕНЦ, натуралістичної бази „Нарцис”. На території філії розміщений профільний зріз ґрунту, де учасники семінару-тренінгу на практиці порівнювали типи ґрунтів м.Ужгород з грунтами, типовими для Хустського району, порівнювали їх за морфологічними ознаками.

Гідробіологічні дослідження русла річки Тиса провела Сікура А.О., старший викладач кафедри генетики, фізіології рослин і мікробіології ДВНЗ „Ужгородський національний університет” та показала методику, згідно якої вони проводяться для подальшого використання у власній практиці.

Наступним етапом проведення гідробіологічних досліджень стало знайомство з роботою автоматизованої інформаційно-вимірювальної системи прогнозування паводків і управління водними ресурсами в басейні р. Тиса, що знаходиться у с.Крива Хустського району. Створення АІВС „Тиса” спрямоване на наукове забезпечення управління водними ресурсами басейну р. Тиса, програму боротьби з паводками, дає можливість здійснити автоматизацію і розширення зон спостережень, збору інформації з районів інтенсивного формування стоку (гірської і передгірської зони), попередження про формування і проходження паводків та вжиття відповідних заходів по захисту територій від затоплень.

Навчально-пізнавальний практикум: Візуальне спостереження за рослинним і тваринним світом р. Тиса проводився у незвичній для гостей формі – на гумових катамаранах. Розділившись на три загони, всі вирушили у цікаву та пізнавальну водну подорож, протяжністю 26 км по маршруту Хуст – Чорна гора. Протягом маршруту науковці ознайомили учасників семінару з водними артеріями Закарпаття, їх значенням в природі та житті людини. Короткочасні зупинки здійснювались для ознайомлення з флорою та фауною Закарпаття. Кінцевою зупинкою стало знайомство з природо-заповідним об’єктом Карпатського біосферного заповідника „Чорна гора”.

Завершальний день складався з тренінгу щодо користування сайтом та внесення даних по програмі. На посту спостережень за станом атмосферного повітря, який розміщений на території екоцентру учасники семінару-тренінгу під керівництвом Лобка В.Ю. забирали проби повітря для подальшого лабораторного визначення вмісту забруднюючих речовин.

Завершальним етапом трьох денного семінару-тренінгу стало засідання круглого столу, на якому було затверджено склад першої Координаційної ради GLOBE, яка займатиметься координацією, стратегічним плануванням та розвитком програми GLOBE в Україні.

По завершенню семінару до 20-річчя програми GLOBE буде випущено фільм в рамках телепередачі „Шовкова косиця”на телеканалі Тиса-1. Поган О.В.,

завідувач відділу інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ,

координатор програми GLOBE в Закарпатті

Кiлькiсть переглядiв: 212