• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Наша гордість

Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (ЗОЕНЦ) – позашкільний навчально-виховний заклад, який реалізовує державну політику в галузі освіти і науки, Концепцію екологічної освіти в Україні, сприяє розвитку творчої особистості учнів і є координуючим центром інформаційно-методичної, природоохоронної, дослідницько-експериментальної роботи педагогів, учнів та юннатів шкіл і позашкільних закладів області.

В екологічному центрі працюють 2 фахові та 2 загальні відділи:

- Екології та природоохоронної роботи;

- Біології та дослідницько - експериментальної роботи;

- Інформаційно - методичної роботи;

- Організаційно - масової роботи.

Творчими лабораторіями в екоцентрі слугують: кабінети відділів, навчально-дослідна земельна ділянка, дендрологічний парк, плодовий сад, ягідник, виноградник, куток живої природи, пташник, навчально-декоративна водойма, крільчатник, юннатівська пасіка, комп’ютерний клас, дитяча екологічна відеостудія „Дивосвіт”.

В ЗОЕНЦ створено три філії, натуралістичні бази: „Нарцис”, „Едельвейс” та „Арніка”, в яких протягом року працюють гуртки, а у канікулярний період проводяться всеукраїнські, обласні, районні масово-виховні натуралістичні заходи., впроваджуються виїзні форми натуралістичної роботи

Протягом 2012-2013 навчального року на базі обласного еколого-натуралістичного центру та на створених трьох філіях („Нарцис”, „Едельвейс”, „Арніка”) працювало 86 гуртки, якими було охоплено 1171 дітей та учнівської молоді загальноосвітніх навчальних закладів

Мережа гуртків ЗОЕНЦ та філій станом на 01.10.2013 н.р.

ЗОЕНЦ

32 гуртки

472 учні

Хустська філія ЗОЕНЦ,

„Нарцис”

14 гуртків 210 учнів

Рахівська філія ЗОЕНЦ
„Едельвейс”

8 гуртків 120 учнів

Воловецька філія ЗОЕНЦ „Арніка”

12 гуртків 184 учні

Навчальні заклади області

де працюють гуртки від

ЗОЕНЦ

6 гуртків 90 учнів

Зокрема, на базі ЗОЕНЦ працюють 51 гуртків, у яких займаються 765дітей дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів м. Ужгорода. На базах філій організовано роботу 35 гуртків, якими охоплено 514 учнів.

Важливою складовою в навчально-виховному процесі є проведення масово-виховних заходів, мета яких залучення юннатів до участі в охороні природи, підвищенні інтересу учнів до вивчення, дослідження і примноження природних ресурсів. Так, протягом навчального року юннати ЗОЕНЦ взяли активну участь у 32 міжнародних, всеукраїнських, обласних конкурсах, фестивалях, зльотах, конференціях, виставках, акціях.

Юннати ЗОЕНЦ активні учасники міжнародних, всеукраїнських, обласних заходів: „Мій рідний край – моя земля”, „Український сувенір”; „Новорічна композиція”, конкурсів колективів екологічної просвіти, екологічних експедицій, дитячого молодіжного конкурсу-фестивалю аудіовізуальних мистецтв „Кришталеві джерела”; фестивалю „В об’єктиві натураліста”, виставки-звіту „Країна юних майстрів”, зльоту юннатів „Золотий нарцис”, виставок „Воскресни, писанко!”, „Знай і люби свій край”, екологічній акції „Тиса – молодша сестра Дунаю та інших у багатьох з яких ставали переможцями та призерами.

Щорічне проведення зльоту юннатів Закарпаття „Золотий нарцис”, започатковано ЗОЕНЦ в 1998 року, стало не лише святом юннатів Закарпаття, а й юннатів з інших районів області та регіонів України організовує виїзні форми натуралістичної роботи: навчально-польову практику юних орнітологів «Птах року», юних іхтіологів “Іхтіос”, обласний профільний наметовий табір-школу передового юннатівського та педагогічного досвіду „Юннат”, Всеукраїнський наметовий еколого-освітній табір-експедицію „Ойкос”, еколого-краєзнавчі подорожі-сплави річками Закарпаття

Влітку для юннатів організовуються:

- навчально-польова практика юних орнітологів в натуралістичній базі Рахівської філії „Едельвейс” ;

- обласний профільний наметовий табір „Юннат” в натуралістичній базі Хустської філії „Нарцис”;

- Всеукраїнська комплексна еколого-природознавча експедиція „Ойкос” на базі Карпатського біосферного заповідника, Національного природного парку „Синевир”, натуралістичних базах: „Нарцис”, „Едельвейс”.

Щороку з юннатами ЗОЕНЦ проводяться тематичні, навчально-пізнавальні екскурсії в природу, зоомузей, ботанічний сад, оранжерею УжНУ, сад Лаудана, Національний ландшафтний парк „Стужиця”, „Синевирське озеро”, дендропарк „Березинка”, КБЗ, Долина нарцисів, фермерське господарство „Золота підкова”, форелеве господарство „Шипот”, водоспад „Шипіт”, Невицький та Мукачівський замок „Паланок”, музеї, пам’ятники і скульптури с. Колочави Міжгірського району.

Напрацьований певний досвід роботи педагогічного колективу співпраці з фахівцями обласного управління лісового господарства, управління екології та природоохоронних ресурсів, науковцями УжНУ з організації практичної природоохоронної роботи, створення умов для творчої самореалізації учнів і задоволення потреб у професійному самовизначенні .

В 37 учнівських лісництвах і ланках юних лісівників працюють 1223 учні, які доглядають 2360 га лісових насаджень Держлісфонду, проводять дослідницьку роботу за завданнями наукових співробітниківі фахівців лісового господарства. Юні лісівники, які вирішили пов’язати своє життя з науковою роботою, займаються в секції лісового господарства регіонального відділення МАН.

Методичний супровід діяльності учнівських лісництв ЗОЕНЦ спрямований на проведення семінарів-практикумів керівників учнівських лісництв, видання методичних рекомендацій, узагальнення перспективного педагогічного досвіду, проведення конференцій юних лісівників та обласних зльотів

У І Всеукраїнському польовому зборі команд „Юні зоологи” (м.Рівне) команда ЗОЕНЦ посіла ІІ місце

У ІІ Всеукраїнському польовому зборі „Юні ботаніки” (м.Херсон) команда ЗОЕНЦ зайняла ІІІ місце;

У Всеукраїнському зборі „Юні екологи” (м. Миколаїв) команда ЗОЕНЦ зайняла ІІ місце; У фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт „Юний дослідник” посіли ІІІ місце.

У ІІІ Всеукраїнському дитячому фестивалі „Україна – сад” юннати посіли І місце

У Всеукраїнському фестивалі „В об’єктиві натураліста” (м. Ялта) телевідеостудія „Дивосвіт” посіла ІІ місце в у номінації „Слайдфільи”, ІІІ місце у намінації „Відеофільм”

Створена в 2008 році спільно із Закарпатською обласною держтелерадіо компанією дитяча екологічна відео студія „Дивосвіт”, яка стала якісно новим кроком у популяризації та висвітленні багатогранної позашкільної натуралістичної творчості, вихованні екологічно свідомоі особистості.

Її творчим доробком вже є понад 75 еколого-просвітницьких телепередач, відео збірки-звіти, 5 відеофільмів, 15 DVD-дисків з конкурсними роботами, які в різні роки ставали переможцями у міжнародних та Всеукраїнських конкурсах-фестивалях аудіовізуальних програм: “Квітка з легенди”, “Не спалюйте листя восени”, “Дім у природі” та сюжетами про масово-виховні заходи: “День юного натураліста”, “День довкілля”, “День зустрічі птахів”, “Всесвітній День охорони водно-болотних угідь”, зльоти “Золотий нарцис”, конгрес-турами «Педагогам та юннатам про Карпати», майстер-класами й виставками «Новорічно-різдвяні композиції», «Український сувенір», а також із відеофільмами й телепередачами, що розкривають педагогічну методичну й навчально-виховну діяльність, еколого-освітню як пропагандистську так і практичну дослідницько-експериментальну та природоохоронну роботу еколого-натуралістичного центру і його філій - “Нарцис”, “Едельвейс”, “Арніка”.

Значна увага педагогічним колективом приділяється методичній роботі, вивченню прогресивного досвіду колег, розробці та впровадженню інформаційних технологій, пропаганді своєї роботи через засоби масової інформації.

Видаються методичні матеріали: з 1999 року видається збірник „Вісник ЗОЕНЦ”, яких видано 14, із 2006 року видається „Бібліотечка позашкільника” - видано 15, видаються плакати, буклети, флаєри, тематичні календарі тощо.

Щорічно проводяться Тижні педагогічної майстерності з оформленням виставки методичних напрацювань методистів, керівників гуртків. За підсумками видаються накази, визначаються кращі роботи. які представляються на щорічну Всеукраїнську виставку видавничої продукції з позашкільної освіти „Педагогічні читання”.

На І Всеукраїнській виставці матеріали посіли 4 перших та 4 других місця в чотирьох номінаціях. В другій Всеукраїнській виставці – посіли 5 перших та 3 других місць в п’яти номінаціях. . Грамотами МОН України та НЕНЦ нагороджено 9 педагогів ЗОЕНЦ та 18 педагогів Виноградівського районного ЕНЦ та Хустської районної СЮН.

У Всеукраїнських виставках „Інноватика в освіті України”, ЗОЕНЦ відзначено Дипломами, Почесною грамотою та бронзовою медаллю.

Педагоги ЗОЕНЦ постійно працюють над пошуком інноваційних, креативних і ефективних форм та методів роботи, успішно впроваджують їх в життя, що вже дало позитивні результати. У колективі 1 Заслужений працівник освіти України, 5 – Відмінників освіти України, 1 – спеціаліст першої категорії, 1 – нагороджений медаллю „Софії Русової”, 2 – Ветерани праці, 1-нагороджений медаллю „Ветеран Праці”, 8 педагогів - грамотами Міністерства освіти і науки України, 18 – грамотами НЕНЦ та управління освіти і науки Закарпатської обласної держадміністрації.

Налагоджена співпраця із засобами масової інформації. Матеріали з досвіду роботи, інформації про проведення конференцій, зльотів, конкурсів, акцій, змагань, систематично висвітлюються на сторінках журналів і газет: „Позашкілля”, „Рідна школа”, „Паросток”, „Зелені Карпати”, „Новини Закарпаття”, „Слово вчителя”.

Щотижня вихованцями дитячої екологічної відеостудії „Дивосвіт” висвітлюються проведення масово-виховних заходів у телепередачах „Шовкова косиця”, „Телевіконечко”, „Дитяча година”. Таких як: обласний зліт „Золотий нарцис”, конкурси колективів екологічної просвіти „Земля – наш спільний дім”, учнівських лісництв, „День водно-болотних угідь”, „День Землі”, Всесвітній день довкілля, День птахів, виставки „Новорічна композиція”, „Український сувенір”, „Воскресни, писанко!”, „Знай і люби свій край”, робота таборів та експедицій, тематичні природоохоронні акції.

Кiлькiсть переглядiв: 1447