Екологічна година «Зимова орнітофауна міста Ужгорода - 2017».

Відповідно до Плану заходів для юннатів ЗОЕНЦ на зимові канікули 2017 року 11 січня було проведено екологічну годину, під час якої юннатів ЗОЕНЦ було ознайомлено із зимуючими птахами міста Ужгорода такими як великий строкатий дятел, сивий дятел, снігур, костогриз, омелюх звичайний, сойка, ворона сіра, горлиця кільчаста, грак, крук, дрізд - чикотень, синиця велика, дрізд чорний, качка-крижень, повзик, підкоришник, горобець хатній, горобець польовий, чиж, зяблик та ін.

При вивченні зимової орнітофауни міста Ужгорода можна спостерігати, що у зимуючих птахів різна форма дзьоба. Такі птахи як синиці, повзики, дятли, підкоришники тощо мають дзьобики різної форми: від шилоподібного у підкоришника до долотоподібного у дятла. З допомогою своїх дзьобів птахи виколупують личинок комах із-під кори, добувають зерно та насіння рослин та кущів. Ми звернули увагу на біологічне значення зграйності в зимовому житті птахів. А зграйний спосіб життя дає їм можливість швидше відшукати їжу і поповнити запаси поживних речовин свого організму. Зграя швидше знайде укриття на довгу і морозну ніч. В пошуках їжі, перелітаючи із дерева до дерева, ці птахи ніби поділяють між собою харчові ділянки. Тим самим вони не заважають один одному, не конкурують між собою, а співіснують.

- Чому лісові птахи покидають своє постійне місце проживання? - запитую у юннатів?

- Із-за нехватки їжі великі синиці, снігурі, омелюхи, сороки, вухаті сови покидають ліс і мандрують по містах і селах в пошуках їжі і укриття від негоди.

Зима для птахів – це велике випробування. Дехто відлітає в теплі та багаті на корм краї, а ті, хто залишається зимувати, по-різному пристосовуються до зменшення, а то й до майже повного зникнення кормів. То ж саме вони потребують найбільшої допомоги. Справжнім подарунком для пернатих стане годівничка, , адже підгодовування сприяє збереженню чисельності видів і, крім того, дає можливість поспостерігати за ними.

Людина допомагає птахам, розвішуючи штучні гніздівлі, годівнички, підгодовуючи їх узимку. Охороняють птахів в Україні, як і в інших країнах не лише державні установи, а й громадські організації. Серед таких громадських організацій найбільша – Товариство охорони та вивчення птахів України. Юннати Закарпаття беруть участь у всеукраїнських та регіональних еколого-натуралістичних акціях та заходах, присвячених охороні птахів: Всеукраїнські акції «Птах року», «Тиждень зимуючих птахів», «Великий Зимовий облік птахів».

Після показу мультимедійної презентації юннати гуртка «Юні користувачі ПК» разом із своїм керівником гуртка Біляк О.В. побували на обліку біляводних птахів на одному із маршрутів в районі Боздоського парку та колишнього заводу «Модуль». Такого великого скупчення водоплавних птахів ми давно вже не бачили. Спочатку нашу увагу привернули великі баклани, які плавали під мостом . Їх ми нарахували 10 особин. Потім ми побачили велику білу чаплю-чепуру в кількості 2 особини, які перелетіли метрів 150 і долучилися до зграї крижнів – біля 50 особин, які плавали на відкритому місці річки Уж. Коли ми наблизилися до того місця, то побачили 3-х сірих чапель, які тут же здійнялися в повітря і сіли на гілки прибережних дерев. Повертаючись вже назад, ми зустріли двох малих білих чапель, які ховалися від вітру під мостом. Від споглядання та спостереження за цими птахами всі учасники обліку були дуже задоволені і веселі повертались в екоцентр.

Наше життя прекрасне, але його досить легко зробити буденним і сірим. А це можливо лише тоді, коли людина перестане радіти сонцю, тваринам, птахам, коли вона стане байдужою. Тому не даймо байдужості поселитися в наших серцях.

Сподіваюся наша інформація принесе вам хороші враження і дасть змогу розширити свій світогляд, і найважливіше – це те, що вона буде спонукати вас бережливо ставитись до живої природи, і зокрема до наших пернатих братів.

Пам'ятаймо! Світ прекрасний лише в гармонії.

Методист відділу екології та природоохоронної роботи Трацевська Л.М.

Кiлькiсть переглядiв: 557