Цікавою, корисною і хорошим прикладом для наслідування стала спільна з НЕНЦ skaip-нарада Закарпатського екоцентру про інновації та перспективи розвитку позашкілля

/Files/images/mr/papka_1/PB233237.JPG/Files/images/mr/papka_1/PB233240.JPGВідкрив скайп-нараду, яка присвячувалась 100 –річчю позашкільної освіти України, директор закладу Олександр Геревич. Він охарактеризував діяльність ЗОЕНЦ за попередній освітній рік. Олександр Васильович розпочав з адміністративно – навчальних характеристик : «Окрім нашого центру, у нас є ще три філії. З них дві умовні, проте збережені. /Files/images/mr/papka_1/PB233241.JPG

/Files/images/mr/papka_1/PB233247.JPGПотужно зараз працює третя «Арніка», в селі Нижні Ворота Воловецького району. Тут протягом року діти із Закарпаття та східних областей відпочивають, пізнають природу нашого краю та його традиції.

/Files/images/mr/papka_1/PB233248.JPGЦього року Хустська райСЮН увійшла в об`єднаний районний еколого-туристичний центр учнівської молоді. В новоутвореному центрі продовжує діяти 49 гуртків еколого-натуралістичного напряму. Також в Лазещині Рахівського району – юннати відвідують 6 гуртків. Всього ж в області працює 63 гуртки, з яких 24 – безпосередньо в ЗОЕНЦ. Водночас, у зв`язку з ліквідацією районної станції юних техніків, з`явилися гуртки нашого профілю на Іршавщині, Департамент освіти і науки Закарпатської ОДА, щоб зберегти позашкільну освіту, розподілив їхні дитячі об`єднання серед обласних закладів освіти, і таким чином в Іршавському районі запрацювало ще 24 гуртки нашого напряму»./Files/images/mr/papka_1/PB233254.JPG

Більш детально про навчально-виховну та методичну роботу розповів заступник директора ЗОЕНЦ Василь Кузьма: «Радує те, що позашкільна освіта у «Законі про освіту» узаконена і врахована. Це для нас має велике значення. А наша робота першочергово спрямована на педагогічний склад, який має працювати ефективно і в ногу з часом. Як сказав один мудрець, там де закінчується навчання, там закінчується вчитель. Тому вчитися ніколи не пізно і необхідно постійно використовувати інноваційні форми і методи у своїй роботі. З цією метою щомісяця у нас проводяться методичні дні, тижні педагогічної майстерності, виставки – вернісажі, взаємовідвідування занять, після яких педагоги-позашкільники діляться своїм досвідом та переймають нове від інших. Також досвідчені педагоги передають свої знання новачкам у «Школі молодого педагога», яка активно запрацювала цьогоріч.

Другий напрям – безпосередня робота з учнівською молоддю. Наші педагоги прагнуть, щоб гурткові заняття проходили цікаво та змістовно».

Далі методист Виноградівського районного екоцентру, колишній його багаторічний директор Н.А.Майор повідомила, що на їхній базі працює 72 гуртки, що охоплює 1450 дітей. Значна їх частина діє при сільських школах. «Як бачите,- продовжила Надія Адамівна,- поки що у нашому районі позашкільна освіта підтримується. В цьому навчальному році також проводили низку заходів, присвячених 100 – річчю позашкільної освіти. Серед них районна конференція «Юннат», День відчинених дверей. Плануємо випустити «Історію юннатівського руху на Виноградівщині». Практикуються у нас методичні посиденьки, конкурси, що сприяють підвищенню майстерності наших педагогів. Хочу відмітити, що ми постійно дбаємо про свій імідж, Виноградівський екоцентр користується авторитетом серед учнів та їхніх батьків. І ми сподіваємось, що наш позашкільний заклад збережеться і розвиватиметься».

Потім слово надали завідувачам загальних відділів: організаційно – масової та інформаційно-методичної роботи ЗОЕНЦ.

«Зверну увагу на ті масово-виховні заходи, які притаманні нам,-сказала І.М.Яхимець, завідувач відділу організаційно-масової роботи.- Це фестиваль «Воскресни, писанко!». На ньому наш заклад щорічно виставляє писанкове дерево.

Юннати також взяли участь у Міжнародному фестивалі «День Дунаю». Наш корабель «Дунайчик», виготовлений із побутових відходів, зайняв перше місце. Крім того, відділ з нагоди 100-річчя позашкілля, організував екскурсію у Національний природний парк «Синевир» та мандрівку найгарнішими місцями Закарпаття. Відвідали Чинадіївський замок, романтичну графську резиденцію на мінеральних водах в селі Карпати та парк Шенборна - перлину європейського парковогомистецтва нашого краю.

Зараз до прийдешнього нового року готуємо обласну новорічно-різдвяну виставку.»

«Основним завданням інформаційно-методичного відділу, звичайно, є популяризація еколого-натуралістичної діяльності, яку проводять всі відділи ЗОЕНЦ, - зауважила його завідувач Л.І.Бокій.- Інформацію про проведену роботу постійно публікуємо на своєму сайті, повідомляємо в НЕНЦ та департамент освіти і науки обласної держадміністраццї. Крім того, відеорепортажі, які виготовляє наша відеостудія «Дивосвіт», виставляємо в ютубі та фейсбуці. До речі, хочемо відновити співпрацю з телебаченнням і плануємо видавати щотижня п`ятихвилинні сюжети на реґіональному «21 телеканалі». Додам, вихованці відеостудії відшліфовують мову та акторські здібності, займаючись у дитячому ляльковому театрі «Екознайки плюс». Нещодавно юні актори, беручи участь в обласній дитячій науково-дослідній конференції, приуроченій 100 річчю позашкіллю та сотій річниці від Дня народження Василя Сухомлинського, поставили виставу за мотивами казок відомого педагога. Також наш відділ брав найактивнішу участь у виставці позашкільних закладів області».

«Хочу закцентувати увагу на специфіці своєї роботи – лісовій педагогіці та екологічних тренінгах, яким навчалась в тому числі і в НЕНЦі, - відмітила А.В.Самойлова, завідувач відділу екології та природоохоронної роботи.- Екологічна тематика також виливається у квестах, спрямованих на охорону та збереження навколишнього природного середовища, які проводяться з дітьми під час масово-виховних заходів та дитячих природничих фестивалях».

«Наш відділ біології та дослідно-експериментальної роботи, - повідомила його завідувач О.М.Величканич,- крім теоретичних занять широко практикує навчально-пізнавальні екскурсії на лоно природи. Такі дослідження і спостереження в природі пізніше лягають в юннатівські дослідницькі роботи. Також знайомимо дітей з природозаповідним фондом нашої області. Є в нас і навчально – дослідна земельна ділянка, на якій ми щороку закладаємо досліди та експериментуємо. Наступного року наш новий керівник гуртків «Основи агрохімії» та «Юні квітникарі» Г.М. Андрусь планує зайнятися фруктовим садом, висадкою ківі й інших ексзотів.

Обмінювалися посадковим матеріалом з колегами інших областей України, приміром, надсилали насіння гінгкго дволопатевого, магнолій та каштана рожевого.

Минулого року в нас була цікава співпраця з дитячою бібліотекою і спільно брали участь у реалізації проекту зі сприяння відбудові та сталому розв`язанню проблем внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від конфлікту населення України. Проводили для дітей, які постраждали та юннатів майстер-класи.

В рамках акції «Схід і Захід разом» ми приймали дітей з екоцентрів Донецької області. Проводили з ними екскурсії, майстер-класи та конференцію. Діти залишись задоволеними».

«Я додам,-сказав директор ЗОЕНЦ Олександр Геревич,- ми практикуємо таку форму роботи, як конгрес-тури. До нас вже приїздили колеги з Луганської, Вінницької, Полтавської областей. Цьогоріч нас відвідали педагоги –позашкільники з Херсону та Дніпропетровщини, а саме з міста Кам`янське. Ця форма хороша тим, що про нас дізнаються з перших вуст».

«А я зупинюсь на цілодобовому відпочинковому таборі «Арніка», який останнім часом постійно на вустах, - зауважив його керівник – заступник директора ЗОЕНЦ В.М.Мішко.- Протягом року у нас працює сімнадцять відпочинкових змін, а це більше тисячі дітей. У програмі табору передбачена низка масово-виховних заходів, які крім наших вихователів, приїжджають і проводять педагоги інших позашкільних закладів області. Колеги з нашого ЗОЕНЦ відвідують «Арніку» двічі на місяць і проводять екоквести, майстер-класи та ігри. У теплий період року ведемо спостереження в природі і долаємо Пікуй Верховинського Вододільного хребта українських Карпат, який знаходиться на висоті 1408,3 метри над рівнем моря».

Вислухавши працівників ЗОЕНЦ, до присутніх звернувся директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді В.В.Вербицький. Спочатку Володимир Валентинович щиро привітав Закарпатських колег із такою цікавою формою роботи, як скайп-нарада, яка в онлайн-режимі дозволяє відчути один одного, вислухати і накреслити перспективи.

«Мені приємно бачити всіх вас і почути, як працює один з найкращих еколого-натуралістичних закладів України, один з найзайнятіших колективів позашкільної роботи - продовжив Володимир Вербицький. – Завдяки вам ми відчуваємо ті зміни, які необхідно вносити у наш освітній процес. Хочу подякувати вам і вашому департаменту освіти і науки Закарпатської держадміністрації за те, що не знищена повністю позашкільна освіта у вашій області, а в основному збережена. Вважаю, що ваша робота, може бути прикладом для інших педагогічних колективів.

Мені приємно, що кількість напрямків вашої гурткової роботи збільшується з точки зору сільських шкіл. З іншого боку, враховуючи, що світ змінюється, необхідно, щоб вижити, змінюватись і нам всім. І дуже добре, що не зважаючи на реорганізацію в Хусті, екологічний напрям в роботі новостворено центру залишається все ж профілюючим.

Приємно, що велику роботу ваш обласний екоцентр провів з відзначення 100-річчя позашкілля України. Завдяки вашій відеостудії «Дивосвіт» нам вдалося зафіксувати в Луцьку цю знаменну дату і виготовити відеофільм. Власне ми відзначали це свято не для того, щоб показати себе, а щоб зробити перший крок у піднятті біологічного та сільськогосподарського напрямків позашкільної освіти. І надалі нам необхідно шукати наступні кроки, які б сприяли розвитку, а не знищенню еколого-натуралістичної справи. Це науково-дослідницька робота з юннатами, природоохоронна. При цьому необхідно відновити виїзні форми. Це стосується, в першу чергу, табору-експедиції «Ойкос», який за 20 років свого існування набув великої популярності та, на жаль, зараз не працює.

Надіюсь кожен наш обласний екоцентр знайде свою стежку розвитку, унікальну для інших. Для вас, краю, який розташований поблизу кордонів, перспектив безліч. А ми будемо вам допомагати та сприяти».

Людмила Бокій,
завідувач відділу інформаційно-методичної роботи

Кiлькiсть переглядiв: 581